> > Weterynarze pila warszawa

Guzki na listwie mlecznej "WETERYNARZ ODPOWIADA"

Mam jamniczkę w wieku 12 lat. Od trzech lat na listwie mlecznej wyrastają jej guzki, które bardzo wolno rosną. Byłam u swoich weterynarzy, gdy zaczęły pojawiać się pierwsze guzki. Stwierdzili, że pies jest już za stary na usunięcie guzków. Mam pytanie, czy można jeszcze coś zrobić u tak wiekowego psa?

Wiek 9-12 lat u jamnika jest jeszcze średnim wiekiem, gdyż jamniki należą do ras małych w związku z tym żyją stosunkowo długo. Oczywiście na długość życia Pana psa ma wpływ wiele czynników. Zacznę od tego, że u suk w średnim wieku dość często pojawiają się guzy na listwie mlecznej. Najczęściej są one hormonozależne i występują u suk niewysterylizowanych i przeważnie są to nowotwory łagodne, które z biegiem czasu mogą przerodzić się w nowotwory złośliwe. Bez względu na wszystko należy usunąć guzki jak najszybciej i to z gruczołem mlecznym. Jedynie bardzo małe guzki można wyłuskać samodzielnie.

Pojawienie się guzków jest wskazaniem do sterylizacji suki z kilku powodów. Najczęstszym powodem jest to, że przeważnie są one zależne od estrogenów produkowanych przez jajniki. Różnego rodzaju zaburzenia w produkcji estrogenów mogą być przyczyną powstawania guzów na listwie mlecznej. Dlatego też pozbycie się ewentualnych czynników stymulujących tworzenie się guzów jest bardzo ważne. Również u wysterylizowanych suk można stosować leki blokujące receptory estrogenowe, co bardzo ułatwia leczenie.
W związku z tym, że teoretycznie każdy guzek na listwie mlecznej może po pewnym czasie doprowadzić do śmierci zwierzęcia, nie można ich w żadnym przypadku bagatelizować. Każdy guz powinien być możliwie jak najszybciej usunięty! Dziewięcioletnia jak i dwunastoletnia jamniczka nadaje się, aby usunąć jej nawet całą listwę mleczną czy też obie listwy. Przed zabiegiem należy dokładnie zbadać pieska, aby zminimalizować ryzyko zabiegu.
Zauważam, że u pewnej grupy właścicieli zwierząt, jak i lekarzy panuje pogląd, że pies jest za stary na przykład, na zabieg operacyjny i lepiej go nie ?ruszać". Nic bardziej błędnego. Zabieg operacyjny może znacznie przedłużyć życie naszemu przyjacielowi i rezygnacja z zabiegu, dlatego, że nie ma on dwóch lat tylko np. dziewięć jest bezsensowna. Około 80-90% psów operowanych na guzy ma dość znacznie przedłużone życie. Oczywiście duży wpływ ma szybkość postawienia diagnozy i wykonania zabiegu operacyjnego. Na szczęście wielu naszych klientów jest uwrażliwionych na różne objawy chorobowe i stara się jak najszybciej zgłosić do lekarza, gdy tylko coś ich zaniepokoi.