> > Weterynarz pila nowy sacz

Antykoncepcja u kotki "WETERYNARZ ODPOWIADA"

Moja kotka ma ciągle ruję. W tym czasie zachowuje się bardzo głośno i obsikuje różne miejsca. Chciałabym zastosować najbezpieczniejszą metodę antykoncepcji.

Jest kilka możliwości. Jedną z nich jest antykoncepcja farmakologiczna. Można stosować tabletki lub lek w iniekcji. Tabletki podaje się w domu według zaleceń lekarza weterynarii. Lek w iniekcji podaje się w lecznicy weterynaryjnej, co kilka miesięcy w zależności od rodzaju leku. Hormonalna kuracja nie jest całkiem obojętna dla organizmu i należy liczyć się z jej różnymi skutkami ubocznymi. Podawanie leków może prowadzić do poważnych chorób macicy i jajników, nowotworzenia na listwie mlecznej oraz innych schorzeń hormonozależnych. Długotrwałe podawanie może spowodować całkowity zanik cieczki, co u zwierząt hodowlanych należy wziąć pod uwagę.

Kolejną i najzdrowszą metodą antykoncepcji jest kastracja. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu usuwane są jajniki z macicą. W wyniku operacji kotka nigdy nie będzie miała rui, a co za tym idzie nie zajdzie w ciążę. Jest to zabieg nieodwracalny, dlatego należy tę decyzję przemyśleć. Metoda ta jest najskuteczniejsza spośród wymienionych metod antykoncepcji. Jedynym niebezpieczeństwem jest narkoza. Jednak u zdrowego zwierzęcia i przy doświadczonym anestezjologu powikłania podczas narkozy w czasie zabiegu są niezwykle rzadkie. W celu doboru odpowiedniej antykoncepcji dla Pani kota należy udać się do swojego lekarza weterynarii.

 

ADA Przychodnia Weterynaryjna
ul. Ludowa 17, 64-920 Piła, tel.: +48 67 353 30 55, czynne: pon. - cz.: 9.00-12.00, pt.: 16.00-19.00, sob.: nieczynne