> > Weterynaria

Problem z pchłami "WETERYNARZ ODPOWIADA"

Panie doktorze, mam duży problem z moimi kotami. Od dłuższego czasu walczę z pchłami, które żyją na moich zwierzętach. Czy jest jakiś sposób, aby pozbyć się tych uciążliwych pasożytów?

W walce z pchłami bardzo ważne jest, aby poznać ich rozwój. Pchły żyją poza organizmem żywiciela w środowisku, w którym zwierzęta przebywają. Dorosła pchła składa kilkadziesiąt jaj dziennie, z których rozwijają się larwy i poczwarki. Rozwojowi pcheł sprzyja odpowiednia wilgotność i temperatura. Pchły wskakują na zwierzęta tylko po to, aby się najeść. Żywią się krwią naszych podopiecznych. Aby pozbyć się tych owadów należy stosować środki działające minimum dwa, trzy miesiące.

W tym czasie pchły wykluwają się z jaj i dojrzewają do dorosłych osobników. Wszystkie pchły, które wskoczą na kota i napiją się krwi, zdechną. Wiele osób stosuje szampony, które działają tylko na pasożyty, które w danym momencie są na zwierzęciu. Należy wiedzieć, że tylko 1% pcheł w takiej kąpieli jest zabitych, gdyż 99% osobników w tym czasie znajduje się w środowisku. Środki pchłobójcze należy zastosować na każdego kota, który wychodzi na dwór i na tego w domu.