> > Zdrowie zwierzat a mitochondria komorkowe

Chora prostata

Panie Doktorze nie wiem co powinnam zrobić z moim psem. Mam psa owczarka w wieku 10 lat. Od jakiegoś czasu przy sikaniu pojawia się krew. Czasami również w domu z prącia kapie mu krew. Byłam u weterynarza robiłam usg i ma stwierdzoną prostatę z cystą. Po za tym nie miał suczki. Jeden lekarz namawia na operację, drugi uważa że w tym wieku jest to niebezpieczne i co mam teraz robić piesek czuje się dobrze i w ogóle po nim nie widać choroby. Gdybym nie zauważyła że jest krew w moczu nigdy bym nie wiedziała, że coś mu jest. Proszę o poradę- co mam robić, czy mam się zgodzić na operacje? Aldona z Piły

Z tego co Pani pisze należy wywnioskować, że pies choruje na prostatę. Doszło do przerostu gruczołu krokowego z powstaniem cysty i najprawdopodobniej również do jej zapalenia. Jeżeli cysta utworzona jest w bezpośrednim kontakcie z cewką moczową, lub jeśli przerośnięty gruczoł bezpośrednio uciska na cewkę moczową, może dojść do krwawień. Krwawienia widoczne są w końcowej fazie oddawania moczu. Często pojawiają się również krople krwi w domu na podłodze.

Jedno jest pewne prostata sama się nie wyleczy pomimo tego, że wielu właścicieli nie widząc specjalnego problemu poza krwawieniem myśli sobie, że jakoś to będzie. Niestety pomimo tego, że pies nie zawsze daje nam jasne sygnały, że boli go prostata, to zawsze stanowi ona poważny problem dla naszego pupila.

Co należałoby w tym przypadku zrobić ?

Przede wszystkim należy postawić dokładną diagnozę. Musimy wiedzieć co dokładnie mamy leczyć. Czy jest to łagodny lub silny przerost gruczołu krokowego. Po za tym musimy się dowiedzieć, czy nie mamy czasami do czynienia z zapaleniem oraz infekcją bakteryjną prostaty. Musimy także wykluczyć nowotwór, który na szczęście nie występuje u psów najczęściej w tej okolicy. Od dokładnej diagnozy będzie zależało dalsze nasze postępowanie.

Jeżeli wykluczymy zapalenie, infekcję oraz nowotwory możemy zastanowić się jak zmniejszyć przerost gruczołu. W przypadku psa w podeszłym wieku należy rozważyć sens operacji. Operacją jaką wykonuje się w takim przypadku jest kastracja. Dlaczego kastracja ? Kastrację u psów wykonuje się z prostej przyczyny, a mianowicie w celu pozbycia się testosteronu, który jest głównym sprawcą przerostu gruczołu krokowego. Zawsze należy rozważyć też możliwość leczenia zachowawczego. Jeżeli zdecydujemy się na kastrację to należy rozważyć, czy nie wykonać jej w znieczuleniu miejscowym, które jest bezpieczne w każdym wieku, gdyż nie wymaga narkozy. Oczywiście nie każdy lekarz wykonuje kastrację w znieczuleniu miejscowym, dlatego warto znaleźć odpowiedniego specjalistę, który przeprowadzi bezpieczną kastrację.

Niestety zawartość metali ciężkich w organizmach psów jest coraz większa. Żywienie szczególnie karmami marketowymi, karmami sprzedawanymi na wagę,w których nie brakuje kiepskiej jakości tłuszczy, czy białek, może mieć swój udział w procesie tworzenia zaburzeń chorobowych gruczołu krokowego. Dlatego też żywienie musi być bardzo dobrej jakości. Co do metali ciężkich to warto sprawdzać ich zawartość no i oczywiście w miarę możliwości eliminować je z organizmu.