> > Alergia pokarmowa u kota

Alergia pokarmowa u kota

Witam Panie Doktorze. Od ponad miesiąca mam problem z moim wykastrowanym kocurem (9 miesięcy). Wydrapuje sobie placki na szyi.  Potrafi w ciągu jednej nocy wydrapać sobie placek skóry aż do krwi. Bywają dni, że nic sobie nie wydrapuje, aż tu nagle znowu widzę, że ma na szyi wydrapany placek. Z biegiem czasu wydrapane placki zarastają i wszystko wraca do normy. Parę dni temu sytuacja sie powtórzyła, kot wydrapał placek przez noc, a potem drapał,drapał i drapał aż do czerwoności. Co może być przyczyną tego wylizywania? Nuda, alergia lub coś innego? Sąsiadka dała mi tabletki o nazwie Encorton, które kiedyś dostała dla swojego kota na drapanie od weterynarza. Jak brał te tabletki to się tak nie drapał. Co powinienem zrobić, aby kota wyleczyć. Z góry dziękuje za poradę.  Krzysztof z Piły

Gołym okiem widać, że kot jest silnym alergikiem. Leki, jakie otrzymał Pan od sąsiadki są bardzo mocnymi sterydami wydawanymi z przepisu lekarza. Mają bardzo dużo skutków ubocznych i stanowczo odradzam ich stosowania u kotów chociażby z uwagi na delikatne nerki, które przez działanie tego typu sterydów ulegają szybkiemu uszkodzeniu. Skutków ubocznych jest tak dużo, że nie da się w tej mojej poradzie wszystkiego opisać. Po za tym nie należy stosować leków, które osoba nie znająca się na leczeniu zwierząt poleca.

Objawy silnego świądu, jak również okolica w jakiej ten świąd występuje, a także zmienność objawów jakie tu mają miejsce wskazują na bardzo duże prawdopodobieństwo alergii pokarmowej. Leczy się ją bardzo prosto, mianowicie podaje się odpowiednią dietę weterynaryjną najlepiej z hydrolizowanym białkiem i problem znika. Może on w ogóle już nigdy się nie pojawić pod jednym tylko warunkiem, że do końca życia kot będzie otrzymywał tą dietę. Każda zmiana karmy będzie powrotem do tych objawów jakie kot miał przed właściwym leczeniem dietetycznym. Odradzam wszystkim właścicielom kotów szukanie karmy na własną rękę chyba, że ktoś ma dużo pieniędzy i cierpliwości. Sklepy zoologiczne oferują nam całą paletę karm dla alergików i jak ktoś chce to może miesiącami badać różne karmy. Warto udać się do dobrego lekarza weterynarii, który postawi właściwa diagnozę, wyeliminuje też inne alergeny i kot nie będzie się już więcej męczył.