> > Zerwane wiezadlo krzyzowe

Zerwane więzadło krzyżowe

Mam suczkę rasy maltańczyk w wieku 10 lat. Zawsze miała problemy z łapkami. Od miesiąca przestała wchodzić po schodach, a podczas chodzenia przewraca się. Łapkę obciąża w niewielkim stopniu. Wspina się na niej, ale już na łóżko nie wskoczy. Weterynarz powiedział, że trzeba operować, bo ma zerwane wiązadło krzyżowe w tylnej łapie. Wyniki krwi ma dobre. Martwi mnie tylko jej wiek, czy to jest bezpieczne? Wiem, że ma nadwagę i powinna schudnąć. Nie wiem, czy poddać ją operacji, czy poczekać, odchudzić i zobaczyć, czy nie będzie lepiej. Jak trzeba operować to jaką metodą? Jeden weterynarz mówi o pewnej metodzie. Drugi mówi, że nie trzeba tą metodą operować, że wystarczy prościej coś zrobić. Proszę o pomoc. Weronika z Piły

Pani Weroniko zerwanie więzadła krzyżowego u psa jest poważnym problemem. Pies, który je zerwał nie jest w stanie obciążyć tylnej kończyny, gdyż staw kolanowy jest niestabilny i bardzo bolesny podczas chodzenia. Dochodzi  wówczas do przemieszczania się dwóch sąsiednich kości.

Z tego co Pani pisze wynika to, że pani pies najprawdopodobniej może mieć jedynie naderwane więzadło krzyżowe przednie, gdyż obciąża kończynę i nawet wspina się na niej. Trudno do końca jest mi się wypowiadać w tym konkretnym przypadku, gdyż psa nie zbadałem. Nie mniej jednak mocno zastanowiłbym się nad ewentualną operacją.  Maltańczyk jest małym psem i często w podobnych przypadkach idealnie sprawdza się leczenie zachowawcze nie koniecznie operacyjne.

Spróbowałbym na razie psa odchudzić i dostarczyć mu  chondroprotektorów, które wzmocnią uszkodzony staw  i w jakimś stopniu odbudują miejsce, które uległo naderwaniu.

W odchudzaniu idealnie sprawdzają się puszki  Obesity dog firmy VetExpert .  Pies oczywiście w zależności od wielkości nadwagi, potrafi w krótkim czasie mocno schudnąć, co pozwoli mu na zdecydowanie lepsze poruszanie.  Można też podać psu dietę suchą o tej samej nazwie z tym, że diety suche odchudzają wolniej, gdyż w swoim składzie zawierają skrobię, co przekłada się na wyższy indeks glikemiczny. Niestety skrobia w każdej suchej karmie musi występować z uwagi na granulat, do wytworzenia którego potrzebna jest skrobia.  Tak więc radziłbym w tym konkretnym przypadku skorzystać z puszek Obesity , gdyż odchudzanie nastąpi szybko. Oczywiście nie należy psa poza odpowiednią ilością puszki dokarmiać.

Dobrze by było, aby podawać psu Sinoqin, który jest bardzo skutecznym chondroprotektorem . W krótkim czasie odbuduje on uszkodzony staw i będzie działał również przeciwzapalnie, co powinno zlikwidować również ból.

Trudno jest  mi wypowiadać się dokładnie o tym konkretnym przypadku z uwagi, jak już  mówiłem, psa nie zbadałem. Nie mniej jednak warto by było z ewentualną operacją poczekać, dając szansę organizmowi, aby wsparty naszym działaniem mógł sobie z tym schorzeniem poradzić.