> > Czy jest potrzeba suplementacji psa

Czy jest potrzeba suplementacji psa ?

Witam, posiadam sześciomiesięcznego labradora. Pies nie ma specjalnych problemów zdrowotnych, dostaje dobrą suchą karmę. Dodatkowo naturalne przysmaki jak np. Kurze łapki. Ostatnio rozmawiałam z jedną osobą, która poleciła, żeby w związku z tym, że pies teraz rośnie, dodatkowo suplementować go. Czy dodatkowa suplementacja nie spowoduje zbyt dużej ilości wapnia i fosforu? Jeśli nie, to jaki najlepiej zastosować? Pozdrawiam Aneta z Ujścia

 Chciałbym znać inteligentną karmę, która jest tak skonstruowana, że spełnia wszystkie potrzeby każdego psa z osobna. Oczywiście jest to niemożliwe. Każdy pies, kot, czy również każdy z nas ma inne zapotrzebowanie pokarmowe, jeżeli chodzi o tzw. makro jak również mikro. Inaczej to wygląda u osobników rosnących, dojrzałych, czy w wieku geriatrycznym. Problem jest jednak zawsze ten sam nie wiemy co konkretnie brakuje danemu organizmowi. Możemy się jedynie domyślać. Tworzone są profesjonalne karmy, również specjalistyczne diety weterynaryjne uwzględniające wiek jak również stan zdrowia danego osobnika, które i tak do końca nie spełnią pełnych wymagań dla konkretnego zwierzaka. Tak przy okazji to proszę nie dać się wkręcać w marketing, w którym sprzedawane są karmy dla konkretnych ras, czy też zawierające jakieś olbrzymie ilości mięsa.

Tak więc karmy, które spełniałyby wszystkie potrzeby danego zwierzaka po prostu nie istnieją. Należy pewne składniki uzupełnić. Wygląda to tak, że przykładowo pies, który rośnie ma zupełnie inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe od  starszego brata. U np. labradora będzie duże zapotrzebowanie na wapń, wit D3 i K2, które należy dodatkowo w odpowiednich proporcjach dostarczać. Wapń musi być podawany 550 mg na 1kg na dobę w odpowiednim stosunku do fosforu, którego należy podawać 400 mg na dobę. Jeżeli ktoś z Państwa jest pewien, że wapń i fosfor podaje swojemu psu w tej ilości stosując suchą karmę, to nie ma sprawy może tak żywić psa. Przyznam szczerze, że jeszcze takiej osoby nie spotkałem. Nie znam też karmy, która byłaby tak skonstruowana, aby te dwa pierwiastki występowały w niej w odpowiedniej ilości. Mineralizacja kości jest bardzo ważna, z tym że jest to tylko jeden z elementów całej układanki. Minerałów i witamin jest cała masa jak też aminokwasów. Bardzo ważne jest też zakwaszenie organizmu jak również zawartość metali ciężkich.

Niestety badając klinicznie psa można tylko niewiele zdiagnozować niedoborów. Możemy stwierdzić np, że kości są odwapnione, po tym jak mocno bolą przy dotyku. Dlatego konieczne jest badanie dodatkowe całego składu organizmu, które pokaże nam jakie składniki i parametry są w organizmie  na odpowiednim poziomie, a jakie należy uzupełnić.

W naszej przychodni przeprowadzamy badanie biorezonansem. Daje on nam kompletny obraz stanu zdrowia całego organizmu, a w tym konkretnym przypadku pozwala nam dokładnie ustalić ilości witamin, minerałów, aminokwasów i w ten sposób precyzyjnie dawkować poszczególne składniki pokarmowe. Badanie to jest niedrogie i wykonuje się je nieinwazyjnie w ciągu dwóch minut.

Żywienie, które precyzyjnie spełnia zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki pokarmowe konkretnego psa musi więc być indywidualnie skomponowane po dokładnym ustaleniu potrzeb danego pupila.