> > Moj pies kaszle

Mój pies kaszle

Panie Doktorze mój pies od ponad roku kaszle. Ma 9 lat. Kilka razy byłam u weterynarza. Weterynarz podawał mu leki Rapidexon i Linkospektin. Podobno miał jakąś infekcję, ale temperatura zawsze była normalna. Jak dostawał zastrzyki to się poprawiało, ale nie na długo. Mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Kaszel jest przeważnie rano. Również widzę, że pies jest coraz słabszy. Bardzo się tym martwię. Może Pan Doktor coś pomoże. Za poradę serdecznie dziękuję  Alicja z Wałcza

Nie sądzę, aby Pani pies chorował na jakąś infekcję. Trwa to chociażby zbyt długo. Rapidexon jest sterydem działającym przeciwzapalnie. Znosi on objawy choroby, ale jej nie leczy. W związku z tym, że następuje chwilowa poprawa można przypuszczać, że mamy do czynienia z niewydolnością serca. Sterydy działają również moczopędnie, co przy kardiogennym obrzęku płuc daje chwilową poprawę.

Najprawdopodobniej możemy mieć tu do czynienia z niedomykalnością zastawki dwudzielnej w sercu. Wada ta występuje u psów bardzo często i jest prawie zawsze nabyta. Niedomykalność zastawki dwudzielnej skutkuje cofaniem się krwi do obiegu płucnego. Podnosi się ciśnienie krwi w płucach. Niestety coraz większe ciśnienie płucne musi skutkować przesiąkaniem wody do pęcherzyków płucnych. Dochodzi do obrzęku płuc. Pies zaczyna kaszleć. Wraz z upływem czasu kaszel staje się coraz bardziej męczący. Nasila się on po nocy, gdyż w spoczynku jak zwierzę śpi w obszarach płuc niżej położonych podnosi się ciśnienie krwi, a tym samym wzrasta gromadzenie się wody. Ważne jest, aby możliwie szybko postawić dobrą diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie. Podaż sterydów w tym wypadków nie tylko mija się z celem, ale może być fatalna w skutkach, gdyż sterydy podnoszą ciśnienie krwi zwiększając jednocześnie obrzęk płuc. Na początku podawania sterydów wydaje się, że jest lekka poprawa, co może uspokoić niejednego właściciela. Związane jest to z moczopędnym działaniem tych leków. Niestety sterydy jak już pisałem podnoszą ciśnienie krwi, co prowadzi w konsekwencji do jeszcze głębszej niewydolności mięśnia sercowego.

Leczenie musi skutecznie niwelować skutki niedomykalności zastawki. Proces leczenia zależy od stanu pacjenta jaki trafi do przychodni weterynaryjnej. W cięższych przypadkach musimy podać tlen i leki silnie odwadniające oraz nasercowe. W lżejszych czasami wystarczy zmiana diety, leki nasercowe no i oczywiście nie za duży wysiłek fizyczny.

Bardzo ważna w każdym przypadku jest dokładna diagnoza. Wywiad, dokładne osłuchanie, zdjęcie RTG, USG-echo serca i EKG, a także morfologia i biochemia krwi.