> > Weterynarz pila szczecin

Kot nie chce jeść "WETERYNARZ ODPOWIADA"

Panie Doktorze, mam kota, który nie chce jeść. Pije jedynie mleko no i jak mu się chce to poliże galaretkę z puszki, troszkę zje surowego drobiu, ewentualnie odrobinę szynki. Suchej karmy nie chce jeść. Czy jest jakiś sposób, aby zwiększyć mu apetyt? Dodam jeszcze, że dostęp do jedzenia ma na okrągło. Urszula.

Pani Urszulo, z tego co pani pisze wynika, że kot sobie panią wychował. Na pewno martwi się Pani, gdy kot nie chce jeść i próbuje coś mu podać, aby nie był głodny. Kot to wykorzystuje i zjada same smakołyki, które są dla niego najdelikatniej mówiąc niezbyt zdrowe.

Zakładając, że kot jest zdrowy tzn. nie występują u niego żadne poważne schorzenia mogące wpłynąć również na jego apetyt, to należałoby kilka rzeczy zmienić. Po pierwsze, kot nie może mieć przez cały dzień pełnej miski. Należy mu dawać pożywienie 2 razy dziennie.

Jeżeli nie zje tego, co mu nałożymy, to trzeba miskę zabrać. Po drugie, kot powinien otrzymywać pożywienie, które jest dla niego zdrowe. Mleko jak i jego przetwory są dla niego nieprzyjazne. Kot mleka nie przyswaja, a jednocześnie zatruwa ono kota. Z tego powodu należy zastąpić je wodą. Niestety wiele kotów nie pije wody z miseczki. Woli np. wodę z kranu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest kupić poidełko z krążącą wodą, która zachęca kota do jej picia.

W żadnym wypadku kot nie może jeść surowego drobiu jak i surowych ryb, gdyż produkty te zawierają szkodliwą tiaminazę. Dlatego należałoby produkty te podawać dopiero po wcześniejszym ugotowaniu. Ważną rzeczą jest, żeby kota nie przebiałczać. Karmienie puszkami i samym mięsem może powodować to, że kot otrzymuje zbyt dużą dawkę białka, co wpływa negatywnie na procesy przemian wątrobowych, a także może prowadzić po dłuższym czasie do przewlekłej niewydolności nerek. Zapotrzebowanie kota na białko wynosi około 40 %. Resztę musi stanowić balast, czyli np. ryż, kasza itp.

Jeżeli chodzi o karmienie kota szynką, już kiedyś o tym pisałem, jest bardzo niebezpieczne z tego powodu, że w szynce znajduje się dużo azotu, który bardzo uszkadza krwinki czerwone prowadząc do niedokrwistości czy anemii. Zachęcam Panią jak i wszystkich właścicieli kotów, aby dobrze żywić swoich pupili. Jeżeli tylko to możliwe to dobrze jest karmić karmą Hills?a. Jest to wiodący na świecie producent karm nie zawierających konserwantów ani dodatków smakowych, co na pewno wyraźnie wpłynie na długość życia kotów.