> > Weterynarz pila radom

Cukrzyca u kota "WETERYNARZ ODPOWIADA"

Panie Doktorze, mój kot chodzi na całych stopach, wygląda to bardzo dziwnie. Nikt nie wie dlaczego tak jest. Wydaje się też, że od jakiegoś czasu, tak jakby zmarniał. Tadeusz z Piły.

Normalnie kot chodzi na opuszkach palcowych. Objaw, o którym pan wspomina jest charakterystyczny dla cukrzycy kotów. Zdarza się, że w przebiegu cukrzycy kot zamiast chodzić na palcach chodzi na całych stopach. Wygląda to bardzo nietypowo i nie sposób tego nie zauważyć.
Cukrzyca u kotów występuje stosunkowo często, chociaż nie zawsze jest diagnozowana. Najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą II typu, niezależną od poziomu insuliny.

Nie mniej jednak, również zdarzają się cukrzyce insulinozależne oraz wtórne postacie cukrzycy występujące w przebiegu innych chorób np. niektórych nowotworach trzustki, guzach przysadki, nadczynności kory nadnerczej i tarczycy, również przy stosowaniu leków sterydowych i PROGESTAGENÓW (leków hormonalnych). Oprócz Neuropatii cukrzycowej (chodzenia na całych stopach), mogą wystąpić również inne objawy chorobowe, takie jak zwiększone pragnienie i wielomocz, utrata apetytu i gorsze samopoczucie, zły stan okrywy włosowej, odwodnienie oraz bardzo rzadko występująca zaćma.

Każdy z tych objawów powinien być sygnałem do niezwłocznej wizyty z kotem u lekarza weterynarii, który zbada zwierzę oraz zleci wykonanie niezbędnych badań dodatkowych, takich jak badanie krwi i moczu.
Po rozpoznaniu cukrzycy lekarz może przystąpić do wprowadzenia leczenia, którego celem jest uzyskanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Niestety nie zawsze badania odpowiadają rzeczywistości, gdyż u kota zestresowanego poziom cukru może gwałtownie wzrosnąć. tak samo leczenie, które obejmuje odpowiednią dietę, podaż leków i insuliny nie jest proste i może sprawiać wiele kłopotów lekarzowi.
Bardzo ważna jest dieta, która zawiera podwyższony poziom białka i obniżony poziom cukru. Istnieje gotowa dieta M/D firmy Hill?s, która jest specjalnie przygotowana dla kotów chorych na cukrzycę.
Podsumowując, cukrzyca to poważne schorzenie, wymagające stałej współpracy właściciela z lekarzem weterynarii. Nie należy lekceważyć pierwszych objawów cukrzycy i w razie zauważenia niepokojących objawów u kota udać się do lecznicy weterynaryjnej. Wczesna diagnoza w znacznym stopniu przyczyni się do skutecznego leczenia.