> > Weterynaria pila

Kamica struwitowa u kota "WETERYNARZ ODPOWIADA"

Panie Doktorze, mój kot ma problemy z oddawaniem moczu. Coraz częściej wchodzi do kuwety i boję się, że jest to coś poważnego. Krystyna z Ujścia

Niestety problem z utrudnionym oddawaniem moczu może zakończyć się w bardzo krótkim czasie śmiercią kocura. Związane jest to z zatkaniem cewki moczowej przez kamienie, które osadzają się w bardzo wąskiej cewce moczowej prowadząc do jej niedrożności. Wzrasta wówczas ciśnienie w pęcherzu moczowym i dalej w nerkach, prowadząc do trwałego uszkodzenia kanalików nerkowych. Im proces trwa dłużej tym zmiany są większe. Przy całkowitym zatkaniu cewki moczowej po 2-3 dniach nerki ulegają całkowitemu zniszczeniu.

Na całe szczęście właściciele zwierząt mogą poprzez zrozumienie tego procesu, jak i stosując odpowiednią profilaktykę z dużym skutkiem zapobiegać ewentualnej kamicy.
Praktycznie w 98% przypadków mamy do czynienia z kamieniami struwitowymi, które tworzą się w moczu o pH zasadowym. Po posiłku pH moczu kota rośnie. Dlatego kot powinien otrzymywać jedzenie 2 x dziennie, gdyż w pozostałym czasie pH moczu spada. Wielu właścicieli kotów nie ma tej świadomości i pokarm w miseczce leży cały dzień sprzyjając tworzeniu się kamieni struwitowych.
Niestety istnieją kocury, które wykazują duże predyspozycje do odkładania kamieni. Szczególnie sprzyja temu kastracja oraz uwarunkowania genetyczne. Po kastracji każdy kocur powinien otrzymywać odpowiednią karmę, która powinna zapobiegać tworzeniu się kamieni. Koty, u których kamica już wystąpiła powinny otrzymywać dietę Hill?sa s/d, która ma właściwości rozpuszczające kamienie oraz jest dietą zapobiegającą tworzeniu się kamieni struwitowych. Dietą profilaktyczną, zapobiegającą ponownemu wystąpieniu kamicy struwitowej jest dieta c/d Hill?sa, która obniża pH moczu. Oczywiście odpowiednią dietę dla danego kota zawsze dobiera lekarz weterynarii.
Bardzo Państwa proszę aby dla dobra waszych kotów, każdy objaw utrudnionego oddawania moczu, zawsze i od razu skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż każdy przypadek stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia kota.