> > Weterynarze

Dysplazja u psów "WETERYNARZ ODPOWIADA"

Panie Doktorze, mam zamiar kupić owczarka alzackiego, ale znajomi odradzają mi gdyż podobno owczarki niemieckie często chorują na dysplazję. Co by mi Pan radził?

Owczarki niemieckie to bardzo fajna rasa. Sam mam suczkę owczarka niemieckiego i jestem bardzo z niej zadowolony. Druga sprawa to jest skłonność do dysplazji u tej jak i innych dużych ras. Dysplazja jest to niedopasowanie główki kości udowej do panewki łopatki, przez co staw biodrowy nie funkcjonuje prawidłowo. Dysplazja jest przekazywana genetycznie, jak również może być wynikiem złego żywienia jak i użytkowania. Dlatego warto jest brać psa z hodowli, w której suki przebadane są w tym kierunku. Od 1 marca weszła w życie ustawa, która zabrania sprzedawać psy z tzw. ?dzikich hodowli?. Każda hodowla musi być zarejestrowana, a psy w niej przebadane na obecność dysplazji. Nie mniej jednak warto samemu zobaczyć zdjęcie RTG, czy nawet skonsultować z lekarzem weterynarii.

Dużo częstszą przyczyną dysplazji jest złe żywienie i użytkowanie psa. Stawy biodrowe, jak i inne stawy, potrzebują do prawidłowego wzrostu odpowiednich składników pokarmowych tzw. chondroprotektorów. Zdarza się tak, że pies karmiony jest jakąś dietą jednorodną, czy też suchą karmą i nie dostarcza mu się potrzebnych składników do rozwoju chrząstek stawowych. Prowadzi to do tego, że stawy są ?luźniejsze?, przez co częściej ulegają uszkodzeniu i stanom zapalnym, w wyniku których dochodzi do nagromadzenia się wydzieliny zapalnej i utraty podciśnienia wewnątrz stawów. Pies szybko rośnie, wzrastają więc siły działające na staw i łatwo jest o uraz i dalsze powikłania. Tak samo, gdy pies biega po nierównym terenie, wykonuje nagłe hamowanie i skręty całego ciała prowadzące do dużych naprężeń w stawach biodrowych. Może wówczas dojść do urazów prowadzących w konsekwencji do dysplazji. Dodatkowym problemem jest nadwaga. Psy otłuszczone są dużo cięższe, przez co nacisk na biodra jest większy, co zwiększa ryzyko wystąpienia dysplazji.
Jak z tego wszystkiego widać, aby wystąpiła dysplazja musi dojść do pewnych zaniedbań. Mam nadzieję, że nie zniechęciłem Państwa do posiadania psów dużych ras.
Nasza przychodnia posiada preparaty jak i diety weterynaryjne, które przeciwdziałają dysplazji. Pieski, które od małego są dobrze prowadzone, a przodkowie byli wolni od dysplazji praktycznie na to schorzenie nie zapadają. Nie mniej jednak po przeczytaniu tego co napisałem, będziecie mogli Państwo bardziej uważnie podejść do tego tematu.